Zmena podmienok v poskytovaní hypoték v roku 2017

16. január 2017

Ak si plánujete zobrať hypotéku, počítajte s prísnejšími podmienkami. Banky sa musia od 1. marca 2017 prispôsobiť pravidlám, ktoré im nadiktovala Národná banka SR.

 

PRVÁ VEĽKÁ ZMENA V POSKYTOVANÍ HYPOTÉK V ROKU 2017

Získať hypotéku od 90 do 100 percent hodnoty nehnuteľnosti bude oveľa ťažšie. Podľa nových podmienok bude takéto financovanie dostupné iba pre jedného z desiatich klientov. Viac ako 80-percentné financovanie získajú len štyria klienti z desiatich (vrátane toho jedného, ktorý bude mať financovanie od 90 percent do 100 percent hodnoty nehnuteľnosti). 

Pre ľudí to znamená, že sa v niektorých prípadoch nemusia dostať k takej hypotéke, ako chcú. A napríklad, ak si budú kupovať byt za 80-tisíc eur, až 16-tisíc budú musieť dať z nasporených peňazí.

 

DRUHÁ VEĽKÁ ZMENA V POSKYTOVANÍ HYPOTÉK V ROKU 2017

Banky budú prísnejšie posudzovať aj bonitu, teda schopnosť splácať hypotéku.

Novým parametrom, s ktorým budú banky povinne rátať, je tzv. finančný vankúš. Banky budú musieť skúmať, či z príjmu klienta po odrátaní nákladov na splátky úverov a životného minima, ostane klientovi minimálny finančný vankúš (rezerva).

Ako uvádza Národná banka, od marca 2017 sa bude vyžadovať rezerva päť percent, od júla desať percent, od januára 2018 už 15 percent a finálna 20-percentná rezerva začne platiť od júla 2018.

 

 Na záver

Uvedené opatrenia budú do praxe aplikované postupne, nie nárazovo. Banky ich však začnú priebežne zavádzať ešte pred marcom 2017. Ak uvažujete nad kúpou nehnuteľnosti, mali by ste sa poponáhľať a využiť súčasné možnosti na trhu s hypotékami.